Profesjonalizm | sekstet jazzowy

Posłuchajmy kompozycji, które się rozpadają, przeplatających się tematów, które walczą ze sobą o zapanowanie nad rozwojem utworu. Klasyka i nowoczesność zostały ustawione na przeciwko siebie, by na podobieństwo luster odbijać swój obraz w nieskończoność.

Debiutancki album sekstetu Profesjonalizm „Chopin Chopin Chopin” (2011) został wydany przez warszawskie wydawnictwo Lado ABC, którego powstanie w roku 2004 stanowiło odpowiedź na zapotrzebowanie stołecznej sceny muzyki improwizowanej. Od tamtego czasu nakładem Lado ABC ukazują się kolejne płyty Baaby, Meritum, Mitch & Mitch, Paristetris i innych. Lista zrealizowanych wydawnictw to ponad 40 tytułów z muzyką elektroniczną, gitarową, akustyczną, kameralną, jazzową. Zapoznając się z ofertą Lado ABC, mamy do czynienia z płytami, będącymi świadectwem pewnego czasu, odzwierciedlającymi aktualną scenę niezależną. Niech przywołana liczba 40 albumów będzie dowodem wielkiej jej żywotności.

Zespół został założony przez pianistę i kompozytora Marcina Maseckiego – muzyka, którego jedni określają następcą Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańko, inni zaś widzą w nim kontestatora, odrzucającego cały dorobek polskiego jazzu. Są też tacy, którzy ryzykują określenie ‘artysta genialny’. Profesjonalizm to pierwszy autorski projekt Maseckiego, w którym prezentuje się jako dojrzały kompozytor.

Jest to pierwszy projekt, który skomponowałem. Jest to pierwszy raz, kiedy musiałem i chciałem to zrobić – kiedy siadłem nad białą kartką papieru i musiałem coś wymyślić. Wcześniej w dużej mierze opierałem rozmaite działania o improwizację i aranżację. (…) Tutaj musiałem od A do Z wszystko ogarnąć, wymyślić ludzi, powiedzieć im, co zagrać i jak zagrać – w ten sposób był to przełomowy projekt. | Marcin Masecki w wywiadzie Kajetana Prochyry | jazzarium.pl

„Chopin Chopin Chopin” (Lado ABC, 2011) to pierwsza płyta zespołu Profesjonalizm. Materiał muzyczny został skomponowany przez lidera grupy – Marcina Maseckiego – w połowie 2010 roku za namową warszawskiego Domu Kultury Śródmieście. Premierowe wykonanie miało miejsce w Parku im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza podczas festiwalu ArtPark. W kwietniu 2011 roku, po legendarnej czterodniowej rezydencji koncertowej w klubokawiarni Chłodna 25, Profesjonalizm wszedł do analogowego studia Macieja Cieślaka i dokonał rejestracji muzycznej w przedwojennych warunkach audio. Premiera płyty miała miejsce 1 września, a dzień później – w dość zaskakującej scenerii warszawskiej restauracji Mozaika – zespół zagrał koncert premierowy. Na wydarzenie zapraszało ogłoszenie przygotowane przez pracowników Mozaiki: ‘Dziś koncert jazzowy NA ŻYWO’. Zarówno ten koncert, jak i sama płyta, zostały przyjęte co najmniej entuzjastycznie.

Marcin Masecki – od kilku lat niezmiennie określany jako najbardziej twórczy i zaskakujący polski pianista jazzowy i klasyczny. Do wybrzmienia ostatniej nuty koncertu możemy być pewni jednego, będzie to coś nieprzewidywalnego!!! | Jazz Forum, lipiec 2011
 
SKŁAD
Marcin Masecki – pianino, kompozycje
Kamil Szuszkiewicz – trąbka
Michał Górczyński – saksofon, klarnet
Tomasz Duda – saksofon
Piotr Domagalski – kontrabas
Jerzy Rogiewicz – perkusja

04|10|2011 Profesjonalizm | sekstet jazzowy Marcina Maseckiego

www.ladoabc.com/pl/artists/profesjonalizm