PROFESJONALNE SZALEŃSTWO

03 | 10 | 2011

W ostatni weekend w warszawskiej klubokawiarni Chłodna 25 rejestrowali swój koncert dla Radia BBC, a już jutro wystąpią w Puławach. Wszystkie Strony Świata łączą też wszystkie strony muzyki. Profesjonalizm – sekstet jazzowy Marcina Maseckiego poprowadzi nas przez historię jazzu i klasyki. Każda kolejna kompozycja z debiutanckiego albumu tego zespołu („Chopin Chopin Chopin”, Lado ABC) to swoista zagadka muzyczna, w której poszczególne tematy walczą ze sobą o dominację.

Doskonale podsumował to Bartek Chaciński: „Wyobraźmy sobie solistę z rozdwojeniem jaźni. Na co dzień gra na statkach w profesjonalnej orkiestrze swing i romantyczne ballady jazzowe, czasem wplata w to jakąś latynoamerykańską nutę lub temat z klasyki. W chwilach wolnych rżnie free jazz. Aż pewnego razu jedno zaczyna mu się mylić z drugim. Wychodzi na pokład i przeskakuje z jednego stylu w drugi, rwie tematy i wchodzi naraz w zupełnie inną konwencję w zależności od tego, w którą stronę fala przechyli statek.” (polityka.pl)

Na ‘profesjonalizm’ sekstetu składają się doświadczenie i kunszt muzyków warszawskiej sceny niezależnej. Za dyrektorem-pianistą Maseckim podąża trąbka Szuszkiewicza, saksofony na zmianę z klarnetami (Górczyński, Duda) oraz sekcja rytmiczna – kontrabasista Domagalski i perkusista Rogiewicz. Muzycy grają wpatrzeni w zapis nutowy, całością dyryguje Masecki. Muzycy grają z polotem: elegancko i dowcipnie. Jednak w miarę następowania po sobie kolejnych kompozycji, pierwsze skrzypce zaczyna grać szaleństwo, które przejmuje władzę nad precyzją kompozycji, a koncert wieńczy muzyczna dekonstrukcja, której niekiedy towarzyszy sceniczne zamieszenie – nuty fruwają nad sceną, a muzycy porzucają w popłochu swoje instrumenty.

Zapraszamy jutro na godzinę 20:00 do Jazz Clubu Smok w Domu Chemika.