KONCERT OTWARCIA

01 | 10 | 2011

2. Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata zainauguruje już jutro, w niedzielę, Młoda Polska Filharmonia, kierowana przez Adama Klocka – Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Jako solistów usłyszymy między innymi: skrzypka Dimitry Vasilieva, oboistę Dudu Carmela i kontrabasistę Edicsona Ruiza.

Młoda Polska Filharmonia jest prekursorskim projektem Fundacji Pro Bono PL i Grupy Zwierciadło, który oferuję najzdolniejszym młodym muzykom możliwość kształcenia się pod okiem światowej sławy wirtuozów. Adam Klocek, który jest równocześnie Dyrektorem Artystycznym MPF, uważa, że istnieje wielka potrzeba zmiany obecnej sytuacji, kiedy gra w zespole orkiestrowym jest wciąż niedoceniana: „Nasi wykładowcy będą uczyć młodych ludzi właśnie grania w orkiestrze. I radości, jaka z tego płynie! Dobrze brzmiąca orkiestra, w której każdy muzyk czuje się potrzebnym i ważnym elementem, to nasz cel.” Młoda Polska Filharmonia rozpoczęła właśnie swoje ogólnopolskie tournée. Poza Puławami młodzi muzycy zagrają w Filharmonii Krakowskiej, Wrocławskiej i Bydgoskiej, w Poznaniu oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.

Koncert rozpocznie prawykonanie kompozycji Zbigniewa Preisnera Cztery pory roku – Jamna, utworu napisanego na zamówienie Młodej Polskiej Filharmonii, będącego muzycznym obrazem czterech pór roku, postrzeganych z perspektywy wiejskiego domu kompozytora w Beskidach. Następnie zabrzmi jeden z koncertów cyklu L’estro armonico Vivaldiego, najbardziej wpływowego zbioru muzyki instrumentalnej XVIII wieku, który stał się wzorcem dla innych kompozytorów tamtego okresu. Zanurzymy się w ‘muzyczny strumień’ geniuszu i fantazji, ucieleśniających się w dźwiękowej materii. W Koncercie kontrabasowym Es-dur Carla Dittersa von Dittersdorfa zabłyśnie solista Edicson Ruiz – muzyk związany z Berlińskimi Filharmonikami i jednocześnie najmłodszy w historii członek tej orkiestry – a w Koncercie na obój i fagot g-moll Vivaldiego Dudu Carmelowi, pierwszemu oboiście Israel Philharmonic Orchestra, towarzyszyć będzie Magdalena Laskowska – fagocistka Młodej Polskiej Filharmonii.

Wokaliza Siergieja Rachmaninowa to kompozycja niezwykle popularna, która od czasu swojego powstania była aranżowana na rozmaite składy instrumentalne, także tak zaskakujące, jak 24 wiolonczele, instrumenty elektroniczne, zespół jazzowy oraz theremin – instrument, którego dźwięk jest wytwarzany za pomocą drgań elektrycznych. W Puławach usłyszymy Wokalizę w aranżacji Pawła Przezwańskiego i wykonaniu najlepszych solistów Młodej Polskiej Filharmonii, wybranych podczas warsztatów i prób. Koncert zakończy najbardziej radosna i dowcipna z dorobku symfonicznego Beethovena – Symfonia nr 8 F-dur, o której Bohdan Pociej napisał: „to apogeum beethovenowskiego duchowego witalizmu, istna erupcja radości życia.”

Zapraszamy Państwa także na kolejne koncerty festiwalu: bezbłędny sekstet jazzowy Marcina Maseckiego – Profesjonalizm, recital fortepianowy Waldemara Malickiego z ‘etiudami transcendentalnymi’ Ferenca Liszta, kwartet harmonijkarza Gregoire Mareta i symfoniczną odsłonę jazz-rockowego Laboratorium. Wszystko jeszcze przed nami!