ETIUDY TRANSCENDENTALNE

04 | 10 | 2011

Waldemar Malicki, jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z projektu Filharmonia dowcipu. U nas jednak – artysta odsłoni przed publicznością swoje ‘poważne’ oblicze. Zapraszamy na pełen muzycznych i religijnych znaczeń recital „Katharsis”, na który składają się późne kompozycje Ferenca Liszta, z cyklu 12 Etiud transcendentalnych – jutro, 5 października, o godz. 19:30 w Domu Chemika.

„Mimo swej miniaturowości – opowiada pianista – nie tworzą one żadnego cyklu suitowego, zrywają z wszelkimi zasadami wypracowanych od wieków form, swobodnie żeglują w przestrzeni harmonicznej, z łatwością opuszczając system tonalny. Delikatność miesza się w nich z brutalnością, patos z czułością, świętość z doczesnością. Z muzykologicznego punktu widzenia już opuściły XIX wiek, ale w zasadzie nie wskazują żadnego z kierunków wieku następnego. Są niejako zawieszone w nieokreślonej przestrzeni, lewitują w czwartym wymiarze.”

Waldemar Malicki nagrał około 40 płyt dla firm fonograficznych z Polski i zagranicy. Jego płyty z utworami Wieniawskiego, Bacha i Paderewskiego otrzymały w roku 1997, 2000 i 2003 nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. Z kolei płyta z utworami Karola Szymanowskiego została uznana przez miesięcznik „Studio” za najlepszą płytę roku 1999.

Przypominamy też, że dzisiaj o godz. 20:00 w Jazz Clubie Smok – sekstet Marcina Maseckiego, pianisty i kompozytora nominowanego do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”.